Bıttım Nedir ve Nerede Yetişir?

Bıttım birçok bölgede menengiç, çitlenbik, çedene, çıtlık, çitemik gibi farklı farklı isimlerle bilinmektedir. Bıttım meyvesi doğamızda fazla yetiştirilmeyen bir kuruyemiş çeşididir.

Bıttım, sadece Güneydoğu Anadolu bölgesinin Siirt ve Mardin illerinde yetiştirilmektedir. Bıttım, yetiştirildiği zaman sıcak ve iklim bölgelerde yetiştirilmesi daha faydalı bir bitkili haline gelmektedir. Bıttım, Siirt fıstığının aşılanmamış haline denilmektedir. Bıttım kuruyemiş çeşidi olarak da tüketilebilmektedir.

Üretilen bıttım sayesinde doğal sabun üretilmektedir. Bu sabunun ismi bıttım sabunu olarak bilinmektedir. Bıttım yağı kullanılarak üretilen sabunun faydaları saymakla bitmemektedir. Özellikle saç dökülmesi, kepeklenme ve yağlı saçlara iyi gelen sabun, cilt problemlerine karşı da kullanılmaktadır. Bıttım yağı kullanılarak üretilen sabunda antiseptik özelliği oluşturmaktadır. Bu özellik sayesinde cildinizde bulunan bakteri mikropları dışarıya atmanıza yardımcı olmaktadır. Sivilce, egzama, mantar, sedef, akne ve kaşıntı gibi daha birçok cilt sorunları için kullanılıp tercih edilmektedir.

Bu yüzden bıttım çok değerli bir yağa sahiptir. Üretimi sadece Siirt ve Mardin illerimizde yapılmaktadır. Bu yağın sabun kullanımında oldukça büyük faydalara sahip olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bıttım yağının bir kilogram fiyatı ortalama 70-100 TL arasında değişkenlik göstermektedir.